پیام هیأت رهبری پوهنتون تعلیم تربیه شهید استاد ربانی به مناسبت روزجهانی تعلیم تربیه

sreu_admin
دوشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۶ - ۱۴:۴۰
fff

آموزش و یاد گیری پروسه یی است که آدمی را برای حیات آماده میسازد. انسان ازکودکی

از طریق آموزش ،جریان انطباق با محیط را تحقق میبخشد وبا جنبه های مختلف فرهنگ آشنا میشود. جوانان نیروی فکری وبدنی خودرا ازطریق آموزش بلند میبرند؛ کلان سالان از طریق آموزش مادام العمر حیات خودرا پرمایه وکارا میگردانند.

آموزش جریانیست که با پیشرفت تمدن، اهمیت آن بیشتر میشود و نیاز به آن زیاتر محسوس میگردد. سیستم تعلیم وتربیه درسطح ملی وجهانی به آموزش تمرکز میکند و از جهات مختلف به آن میپردازد . روش های آموزشی موضوع مورد علاقه علمای تعلیم وتربیه وروانشناسی است . این علما میکوشند تا بشر به موثر ترین روش ها دست یابد. همین اکنون تکنالوژی جدید دیجیتلی وکمپیوتر روش های متنوع را خلق کرده ودر اختیار نهاد ها آموزشی وافراد قرار داده است .

امروز امکانات دیجیتلی و انترنت سراسرجهان را وصل نموده وسیستم های جدید آموزشی را برای دریافت سریع اطلاعات و تحلیل به صورت حضوری یا آنلاین به وجودآورده است که ازطریق آن آموزش مهارت ها علم ،هنر و فرهنگ با کمترین هزینه و به زود ترین فرصت امکان پذیر میگردد.

سازمان بین المللی یونسکو از سه سال به این طرف ۲۴جنوری را بنام روزجهانی تعلیم وتربیه مسمی نموده است . امسال از این روز درحالی تجلیل به عمل میآید که جهان درگیر شیوع کرونا است وافغانستان نیز به تبع آن آسیب های زیادی را متحمل شده است . شیوع کرونا تعلیم وتربیه را تحت تاثیر قرار داده است. مدت زیادی است که جریان آموختن به شکل معمول آن با مشکل مواجه شده است ؛ اما ما امید واریم که درشرایط جدید محصلان مان با بهرمندی از شیوه های جدید آموزشی و روش های آنلاین بتوانند فرایند یاد گری را دنبال کنند. اساتید ما هم با بهرمندی ازروش های نوین رسالت خود را برای آموزش وتعلیم بکارگرفته ومتناسب با تجربیات جهانی تلاش خود را در امر تعلیم وتربیه بکار بگیرند.

شرایط درحال تعغیر جهانی وکشور ایجاب میکند که ما همواره تلاش خودرا برای آموختن دنبال کنیم. برای آینده خود و جامعه خود تلاش کنیم وآینده بهتری را رقم بزنیم . همه این موارد در پرتو تعلیم و آموختن مهیا میشود. سازمان یونسکو امسال این روز را با راه اندازی جشنواره یی زیر نام سیاره آموزش ویاد گیری به صورت آنلاین به تاریخ ۵ و۶ ماه دلو سال جاری برگزار نموده است تا بتواند انگیزه برای متوجه ساختن مسولان تعلیم وتربیه نهاد های سیاسی واجتماعی وجوانان در ارتباط به آموزش باشد واز این طریق اهمیت روش های جدید آموزش را موکد سازد و با فضای مایوس کنندۀ کرونایی ،جنگ، فقر و دور بودن از امکانات تعلیم وتربیه ازطریق گفتمان جهانی در میان ۱۵۰ نهاد علاقه مند ودست اندر کار تعلیم وتربیه وجوانان اعم از دختران و پسران مقابله کند.

هیأت رهبری پوهنتون تعلیم وتربیه به حیث عالیترین نهاد تعلیمی وتربیتی که مسؤلیت رهبری علمی و آموزشی عالی را درسطح افغانستان بر عهده دارد؛ تمام تلاش خود را برای خلق بستر فعال در تعلیم وتربیه به کار خواهد گرفت. آموختن برای فردای بهتر برای محصلان ،اساتید و برای همه، با درک شرایط موجود. شرایطی که در آن شیوع کرونا یک تهدید جهانی است و کشور در تلاش برای دستیابی به صلح به عنوان ارمغانی برای آرامش آسایش همگانی.

هیأت رهبری پوهنتون تعلیم وتربیه شهید استاد ربانی افتخار میکند که با تجلیل از سومین سالگشت( روز جهانی تعلیم وتربیه ) اعلام میدارد که برای آوردن تحرک در سیستم تعلیم وتربیه افغانستان به یک سلسله اقدامات مبتکرانه در زمینه های ارتقای کیفیت، شفافیت در عرضه آموزش، مساوات در توزیع امکانانت، جلوگیری از فساد و مبارزه با تبعیض و تعصب جنسیتی، قومی، زبانی و ارئه آموزش با کیفیت متکی بر ارزشهای والای حیات انسانی، برای تربیه نسل جوان جهت خدمت گذاری صادقانه برای انسان این کشور دست یازیده که با اهداف (روز جهانی تعلیم وتربیه) هماهنگ میباشد و از یونسکو و سازمان ملل متحد و ۱۵۰ سازمان اشتراک کننده در جشنواره آنلاین ۲۴ جنوری ۲۰۲۱ دعوت به عمل می آورد تا با پوهنتون تعلیم وتربیه که پیشنۀ تجربۀ کار با نهاد های بین المللی را دارد؛ همکاری های دو جانبه را از سر گیرند تا اهداف (روز جهانی تعلیم وتربیه) در افغانستان به وجه نیکو، موثرانه تحقق پیدا کند.

امید است که فردا های روشن تری برای کشور در پرتو یادگیری، تعلیم و آموختن به دست آوریم.

هیأت رهبری پوهنتون تعلیم وتربیه شهید استاد ربانی

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۵ - ۹:۳۴
Background image

تدویر جلسه نوبتی کمیته ارتقای کیفیت

روز سه شنبه ۲۸ دلو ۱۳۹۹، ورکشاپ آگاهی دهی و تدابیری مرحله بعدی اعتباردهی این پوهنتون برای اعضای کمیته ارتقای کیفیت، در تالار کنفرانس‌های علمی استادان پوهنتون با حضور داشت محترم پوهاند. . .

شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲ - ۱۱:۲۴
Background image

ریاست پلان، پالیسی و تقنین وزارت تحصیلات عالی

ریاست پلان، پالیسی و تقنین وزارت تحصیلات عالی تمام پلان ها و برنامه های وزارت را در بخش انکشافی به منظور تثبیت وجوه مالی و ارزش پروژه های انکشافی در کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت در. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۳۰ - ۱۱:۴۵
Background image

جلسه شورای علمی پوهنتون

شورای علمی پوهنتون تعلیم وتربیه شهید استاد ربانی به روال عادی، به ساعت ۹:۰۰ قبل از ظهر تاریخ ۲۷/۱۱/۱۳۹۹، دردفتر ریاست پوهنتون، تحت ریاست محترم پوهنوال لیلما شریفی یما دایرشد. روی. . .

BACK TO NEWS